Biznes

Franczyza – dobry sposób na biznes

Franczyza – dobry sposób na biznes

Jest wiele sposobów na prowadzenie własnego biznesu w dzisiejszym świecie. Jedni decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, inni zakładają spółki, a jeszcze inni decydują się na franczyzę. Franczyza to dzisiaj dość popularne rozwiązanie dla ludzi chcących być przedsiębiorcami ale nie mającymi własnego pomysłu.

Franczyza sposobem na biznes

Franczyza to idealne rozwiązanie dla każdego człowieka, chcącego mieć własny biznes. Zakładanie biznesu od podstaw, nie jest łatwym zadaniem. Bardzo ważny jest pomysł, zaangażowanie i dużo pracy. Budowanie swojej marki od podstaw wymaga wiele wysiłku i czasu. Nie każdy będzie w stanie stworzyć markę, która się przyjmie. Nie każdy pomysł odniesie sukces.

Franczyza pozwala na podpięcie się pod znaną markę i czerpanie z tego korzyści finansowych. Działalność na licencji franczyzowej jest prawem, a także obowiązkiem prowadzenia jakiejś działalności, według określonych przez podmiot udzielający licencji zasad. Osoba, zwana franczyzobiorcą podpisuje umowę z franczyzodawcą. Umowa ta szczegółowo określa zasady współpracy obu stron, ich obowiązki i prawa. Prowadzenie działalności na zasadzie franczyzy, daje franczyzobiorcy możliwość korzystania z: nazwy,  znaku towarowego, know-how, sposobu prowadzenia firmy, pomocy. Oczywiście franczyzodawca otrzymuje z tego tytułu odpowiednie wynagrodzenie, ustalone w ramach umowy.

Franczyza daje wiele atutów na start

Franczyza to dość wygodna forma robienia biznesu. Osoby decydujące się na nią, nie budują swojej marki i sieci klientów od początku. Dostają oni wsparcie od znanej i często cenionej marki. Dlatego też start w takim biznesie jest mocno ułatwiony. Działanie pod szyldem znanej marki powoduje, że klienci zazwyczaj sami przyjdą, bo wiedzą, że dana marka jest dobra.

Decydując się na franczyzę należy pamiętać, że poza przywilejami, franczyzobiorcę czekają obowiązki. Na początku konieczny będzie pewien wkład finansowy. W zależności od rodzaju działalności, wkład ten może być różny. Konieczne będzie także ponoszenie stałych opłat na rzecz franczyzodawcy. Ponadto konieczne będzie zachowanie pewnych informacji w poufności, a także dostosowanie się do zasad działania danej marki.

W jakich branżach franczyza jest popularna

Franczyza w Polsce w ostatnich latach zyskała sporo na znaczeniu. Dotyczy to przede wszystkim branży z artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Bardzo dużo sklepów spożywczych, które są otwierane w naszym kraju, działają na zasadzie franczyzy. Poza sklepami spożywczymi, także inne rodzaje sklepów działają na zasadach franczyzy. Są to:

  • sklepy obuwnicze
  • sklepy odzieżowe
  • sklepy z kosmetykami
  • sklepy z biżuterią
  • stacje paliw

Powyższe przykłady można zaliczyć do grupy franczyzy dystrybucyjnej. Można wyróżnić także franczyzę usługową, która też jest dość popularna i rozwija się w Polsce. Zaliczyć do niej możemy:

  • finanse
  • turystykę
  • gastronomię
  • edukację

Franczyza to ciekawy sposób na prowadzenie własnego biznesu. Osoby chcące spróbować swoich sił w biznesie, mogą zainteresować się tego typu prowadzeniem własnej działalności. Franczyza daje sporo możliwości i może okazać się dochodowa.

https://www.arss.com.pl/Wejdź na stronę arss.com.pl – Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych – i sprawdź, jakie szkolenia z franczyzy są dostępne.