Ogólna

Rodzaje opraw oświetleniowych w domu

Rodzaje opraw oświetleniowych w domu

Ważnym elementem wyposażenia wnętrz są oprawy oświetleniowe. Dostępne są w wielu rodzajach oraz wariantach. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Poniżej znajdziecie wskazówki w jaki sposób wybierać oprawy oświetleniowe do swojego domu.

Dzięki oprawom oświetleniowym źródło światła może być połączone z instalacją elektryczną. Żarówka umieszczona wewnątrz oprawy jest odpowiednio chroniona i zabezpieczona przed ewentualnym uszkodzeniem. Oprócz tego, urządzenie pozwala w łatwy sposób ustawiać kierunek strumienia światła. Dzięki temu możemy ustawiać oświetlenie w dowolnym kierunku, dopasowując je do naszych potrzeb. Mogą być zbudowane w różny sposób w zależności od przeznaczenia. Oprawa może łączyć funkcje użytkowe z estetycznymi lub być wyłącznie elementem dekoracyjnym.

Podział opraw oświetleniowych jest uzależniony od kryteriów lub parametrów, które bierze się pod uwagę. Jedną z głównych kwalifikacji jest podział opraw na: zamknięte, otwarte, zewnętrzne oraz wnętrzowe. Przy podziale bierze się również pod uwagę ich zastosowanie czy miejsce i rodzaj montażu. Przed zakupem warto zatem zastanowić się nad tymi wszystkimi czynnikami.

Podział opraw ze względu na budowę

Wyróżnia się oprawy oświetleniowe zamknięte oraz otwarte. Pierwsza z nich oznacza, że żarówka jest w całości zasłonięta. To z kolei oznacza wysoką gwarancję bezpieczeństwa i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby uszkodzić żarówkę. Taki rodzaj opraw doskonale sprawdza się w miejscach, w których pojawia się pył czy duży poziom wilgoci. Taki model opraw stosuje się również na zewnątrz.

Zapoznaj się z asortymentem sklepu E-klosz i przejdź do zakładki kontakt – sprawdź!

Drugi rodzaj charakteryzuje się tym, że żarówka nie jest całkowicie osłonięta. Może być bardziej lub mniej zabudowana, jednak w łatwy sposób możemy dostać się do źródła światła (bez zdejmowania oprawy). Otwarte oprawy oświetleniowe najczęściej montuje się w suchych i bezpiecznych miejscach. W tym przypadku ważniejsza staje się raczej kwestia estetyki.

Podział opraw ze względu na miejsce użytkowania

Oprawy można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze przeznaczone są do pracy na zewnątrz, są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Zazwyczaj są zamknięte. Stosuje się je w ogrodach, na altanach czy przed garażem. Drugi rodzaj opraw nadaje się wyłącznie do stosowania w suchych pomieszczeniach zamkniętych. Można zaliczyć do tego większość opraw otwartych, które umieszczamy we wnętrzu.

Podział opraw ze względu na montaż

Warto wziąć pod uwagę również podział ze względu na miejsce i sposób montażu. Oprawy można podzielić na stojące – wyposażone w podstawę, umieszczane na suficie i naścienne – plafony czy kinkiety, zawieszane – lampy wiszące, żyrandole itp., szynowe – przeznaczone do montowania na szynie montażowej czy takie, które nadają się do wbudowania w sufit podwieszany, schody czy podłogę. Do opraw oświetleniowych można zaliczyć również taśmę, która najczęściej wyposażona jest w diody LED. Istnieje możliwość przymocowania ich do dowolnej powierzchni poprzez przyklejenie.