Ogólna

Kiedy warto decydować się na kominki otwarte?

Kiedy warto decydować się na kominki otwarte?

Nie brakuje osób w naszym kraju, które chcą posiadać kominki. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest co najmniej kilka. Należy zaznaczyć, że kominki to bez wątpienia sposób na to, aby profesjonalnie ogrzewać mieszkanie (przynajmniej niektóre z nich) i dzięki temu płacić mniejsze rachunki z tego tytułu.

Nie da się ukryć, że elementy z tej kategorii spełniają też funkcję dekoracyjną. Na rynku jest wiele opcji w tym aspekcie. Na które z nich najlepiej się decydować? Sporo osób wybiera kominki otwarte. Kiedy ta opcja jest najlepsza? Najważniejsze kwestie na ten temat zostaną poruszone w dzisiejszym wpisie.

Kominki otwarte – jaka jest ich konstrukcja?

Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem w takich produktach jest wmurowane palenisko. Należy zdecydować się na pomoc profesjonalistów, którzy wiedzą, jak poradzić sobie z tym aspektem. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli konstrukcja kominków otwartych w tym aspekcie nie będzie prawidłowa, to funkcja grzewcza nie będzie realizowana praktycznie w ogóle… Wystarczą nawet drobne błędy, aby mieć problem w tym aspekcie. To jednak nie wszystko. Źle wykonana konstrukcja kominków otwartych powoduje, że dym będzie rozprzestrzeniał się w kierunku pomieszczenia, co rzecz jasna także jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Nie można zatem pod żadnym pozorem bagatelizować tej kwestii decydując się na kominki otwarte, ponieważ w późniejszym okresie produkty z tej kategorii mogą przynieść zdecydowanie więcej rozczarowań niż pożytku.

Przejrzyj ofertę sklepu Szalony Max – kowadła, kominki, piece, meble do warsztatu i inne – sprawdź!

Ogrzewanie mieszkania – czy kominki otwarte dobrze wywiązują się z tego zadania?

Trzeba podkreślić, że nie do końca… Nawet prawidłowo wykonana konstrukcja nie sprawi, że przy pomocy kominków otwartych będziecie mogli swobodnie ogrzewać całe domy czy mieszkania. Dlaczego tak się dzieje? Należy podkreślić, że w przypadku elementów z tej kategorii głównym źródłem ciepła jest tak naprawdę promieniowanie z komory spalania. Trzeba jednak zaznaczyć, że tylko około 10-20% energii – która powstaje poprzez spalanie drewna lub innego paliwa – jest kumulowane w konkretnym pomieszczeniu w postaci ciepła. Nie da się ukryć, że nie są to dobre parametry.

Jeśli zatem ktoś myśli, że kupi kominki otwarte i dzięki temu będzie mógł zrezygnować z innych elementów do ogrzewania mieszkania, to jest w bardzo dużym błędzie. Nie wolno zapominać o tym aspekcie. Tak naprawdę większość energii ucieka bez możliwości powrotu do komina. Innym problemem jest fakt, że zużycie drewna w takich elementach jest stosunkowo duże. Poza tym kominki otwarte stwarzają relatywnie większe zagrożenie wystąpienia pożaru. Koniecznie zatem trzeba stosować parawany ochronne.

Kiedy najlepiej sprawdzają się kominki otwarte?

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty trzeba zaznaczyć, że kominki otwarte najlepiej sprawdzają się w przypadku osób, które po prostu chcą posiadać piękny element dekoracyjny, który pozwoli stworzyć niesamowitą atmosferę. Jest to też dobry wybór dla ludzi, którzy mają zamiar palić w elementach z tej kategorii tylko raz na jakiś czas. Jeśli bowiem chcecie, aby kominki znakomicie wywiązywały się z funkcji grzewczej, to niestety musicie postawić na inne produkty.