Rozrywka

Czarter jachtów w Grecji – zobacz, co musisz wiedzieć

Czarter jachtów w Grecji – zobacz, co musisz wiedzieć
Grecja jest najbardziej wysuniętym na południe państwem Półwyspu Bałkańskiego i od lat znajduje specjalne miejsce w sercach polskich turystów, w tym żeglarzy, podziwiających jej zapierające dech w piersiach krajobrazy widziane z perspektywy czarterowanego jachtu oraz bogactwo kulturowe. Oprócz żeglowania dla miłośników wody czeka zetknięcie się z pomnikami historii czy poznajie tajników śródziemnomorskiej kuchni, którą ma swoich zwolenników na całym świecie. Dotarcie we wszystkie greckie zakątki umożliwi najlepiej właśnie łódź.

Zalet wynajmu jachtu w Grecji

Czarter jachtu Grecja wyróżnia się niedużym nakładem finansowym w porównaniu z innymi krajami (ceny zaczynają się od 600 zł na dobę), a stosunkowo niewielka odległość geograficzna od Polski tylko zachęca do żeglowania. Do portu możemy udać się z tego powodu własnym autem lub przylecieć samolotem, ponieważ polskie lotniska oferują szybkie oraz względnie tanie loty do tego kraju kolebki europejskiej cywilizacji. W przypadku braku atrakcyjnej oferty lotu z Polski, można próbować lecieć najpierw do Niemiec, a dopiero później do celu podróży. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie, w Grecji sezon na żeglowania trwa przez pół roku, zaczynając się w kwietniu, a kończąc nawet w połowie listopada.

W Grecji w tym czasie jest prawie zawsze ciepło, ponieważ temperatura utrzymuje się zwykle na stałym poziomie, oscylując wokół wartości powyżej 25°C. W takich warunkach naturalnym jest szukanie orzeźwienia na morzu, gdzie można zanurzyć się w wodzie, podziwiając żyjące tylko tu gatunki ryb oraz bajecznie kolorowe rafy. Najpopularniejszymi miesiącami wybieranymi do żeglowania z powodu świetnych warunków atmosferycznych są maj, czerwiec oraz wrzesień, ponieważ temperatura rzadko spada wtedy poniżej 18°C, ale też nie osiąga tak zawrotnych wartości jak w lipcu czy sierpniu, kiedy upały mogą przyprawić żeglarzy o zawrót głowy, ponieważ wynoszą nawet 40 °C.

Wskazówki dotyczące czarterowania jachtu w Grecji

Najchętniej wynajmuje się jachty jednokadłubowe, obecność skippera (szypera) nie jest niezbędna na jachcie. Prowadzenie jachtów w Grecji wymaga posiadania patentu żeglarskiego sternika morskiego. Doświadczenie w tym zakresie może wpłynąć nawet na niższą cenę wynajmu jachtu. Należy podczas żeglugi mieć na uwadze możliwość wystąpienia północnego wiatru tzw. Meltemu, który wieje przeważnie od czerwca, a uspokaja się dopiero we wrześniu. Nawigowanie w Grecji należy do zadań dość prostych, dlatego że mapy i locje zostały dobrze oznaczone.

Najchętniej wybierane cele żeglarskich podróży w Grecji

Paros (na Cykladach), Lawrio, Paros jak i Korfu to ulubione kierunki podróży żeglarzy. Popularnym początkiem kursu jest port Kalamaki, skąd można wybrać się na wycieczkę po Atenach. Na swój pierwszy rejs w Grecji warto zdecydować się na Zatokę Sarońską, ponieważ jej wody cechują się niezbyt dużym rozfalowaniem. Do pozostałych, najczęściej odwiedzanych wysp należą Kreta, Kos, Rodos (na Dodecanezie) albo Lefkada, które wraz z wcześniej wspomnianymi miejscami cieszą oko rzeszy prawie 10 tysięcy Polaków rocznie.