Technologia

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – różnice i podobieństwa

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – różnice i podobieństwa

Czy kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne działają w taki sam sposób? Jakie są podobieństwa i różnice? Czym charakteryzuje się każde z urządzeń? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Wiele osób utożsamia ze sobą te dwa urządzenia. Wynika to z pewnością z tego, że zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne służą do pozyskiwania i wykorzystywania energii słonecznej. Poza tym ich wygląd oraz instalacja niewiele się od siebie różnią. Warto jednak uświadomić sobie, że w rzeczywistości te urządzenia służą zupełnie do innych celów. Kolektory słoneczne pozwalają wykorzystywać promienie słoneczne do wytwarzania ciepła, natomiast panele fotowoltaiczne przetwarzają je na energię elektryczną.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej rozpowszechnione i wiele osób decyduje się na instalacje urządzeń, które umożliwiają takie działanie. Inwestując w tego rodzaju technologie przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, a także daje to gwarancję sporej oszczędności. Przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych warto przemyśleć kilka istotnych czynników, a przede wszystkim zapoznać się z zasadami działania tego rodzaju urządzeń.

4oze.pl – panele fotowoltaiczne producent – zapoznaj się z ofertą dostępną na stronie internetowej

Jakie są różnice?

Jak już wcześniej było wspomniane, kolektory słoneczne przetwarzają pozyskiwane promienie słoneczne na ciepło, które można wykorzystać m.in. do przygotowania ciepłej wody czy niekiedy do podgrzewania budynków. Niestety nie zawsze są one wystarczające do zapewnienia wysokiej temperatury w czasie chłodniejszych dni. Szczególnie w Polsce, gdzie klimat i warunki atmosferyczne wymagają innego rodzaju ogrzewania budynków. Przy pochmurnej pogodzie i niskich temperaturach kolektory słoneczne nie są w stanie zapewnić właściwego ogrzewania w domu. Urządzenie to najczęściej wykorzystywane jest w czasie letnich, słonecznych dni do podgrzewania wody użytkowej.

Panele fotowoltaiczne przetwarzają natomiast promienie słoneczne w energię elektryczną, którą możemy wykorzystać na różne sposoby. Prąd uzyskiwany w taki sposób może zasilać wiele domowych urządzeń oraz oświetlenie. To z pewnością duża oszczędność oraz ekologiczne rozwiązanie. Oczywiście tutaj również wiele zależy od warunków pogodowych, dlatego zazwyczaj panele fotowoltaiczne nie stanowią jedynego źródła zasilania elektrycznego w domu. Co ważne nadmiar uzyskanej energii, szczególnie latem, można odsprzedać do elektrowni, co z kolei prowadzi do zmniejszenia rachunków za prąd.

Instalacja kolektorów i paneli

Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach budynków, gdzie istnieje najlepszy dostęp do pozyskiwania promieni słonecznych. Intensywność dostarczanych promieni wpływa na natężenie uzyskiwanej energii elektrycznej lub cieplnej. Podczas instalacji ogniw bardzo ważne jest ich właściwe ukierunkowanie oraz nachylenie. Montażem zazwyczaj zajmuję się profesjonaliści.